Porady

Popularność sauny i bani ruskiej w Polsce rośnie i wiele osób zaczyna coraz bardziej doceniać wizyty w takim miejscu. Osobiście z sauny i bani, a przede wszystkim z ruskiej bani korzystam odkąd pamiętam czyli od 4 lub nawet 5 roku życia. Jeżeli chcesz korzystać z sauny lub bani wcześniej niż dotychczas, możesz rozważyć wybudowanie jej w swoim domu ale za nim podejmiesz taką decyzję, to poznaj zalety sauny, dowiedz się, kiedy i dlaczego warto z niej korzystać i w czym tkwi sekret tego miejsca.

Zasada działania sauny suchej
Warunki panujące w saunie suchej wymagają wykreowania i ścisłego kontrolowania. Zawsze też można dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb w taki sposób, aby pozytywnie wpływały na samopoczucie użytkownika. Przyjmuje się, że w saunie powinny panować następujące warunki: temperatura od 80 do 120 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza na poziomie około 15%. Najważniejsze, aby sauna fińska miała niską wilgotność powietrza. Chodzi o to, aby wewnątrz było sucho i ciepło (wysoka temperatura to podstawa), jak zresztą sugeruje nazwa zamienna (sauna fińska nazywana jest też sauną suchą).

Jak korzystać z sauny ?
Zasady korzystania z sauny fińskiej nie są trudne ani skomplikowane. Właściwie nie potrzebujesz tu konkretnej instrukcji obsługi, choć warto poznać na początku kilka zasad i przestrzegać ich dla własnego bezpieczeństwa i komfortu. Najważniejsze zasady: do sauny fińskiej wchodzimy nago, klapki pozostawiając przed wejściem, pojedyncza wizyta w saunie fińskiej trwa maksymalnie 15 minut, cały seans składa się z kilku wejść i wyjść z sauny (2 lub 3 razy), po ostatnim seansie należy opłukać ciało tylko zimną wodą i odpoczywać na leżąco przez kwadrans, po skorzystaniu z sauny fińskiej nie należy podejmować wysiłku fizycznego, na początku warto zająć miejsce siedzące na niższym poziomie w saunie fińskiej, a dopiero potem przesiąść się wyżej, ostatni posiłek spożywamy najpóźniej na godzinę przed wejściem do sauny, w trakcie seansu w saunie fińskiej nie jemy i nie pijemy. Trzeba jeszcze pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Do sauny wchodzi się na bosaka więc warto po wyjściu zdezynfekować stopy. Siadając na ławce należy mieć ze sobą ręcznik. Jeżeli natomiast decydujesz się położyć, uważaj ze wstawaniem. Ekstremalne warunki w saunie sprawiają, że możesz poczuć zawroty głowy, gdy zbyt szybko zmienisz pozycję. Najpierw przejdź do pozycji siedzącej, aby uchronić się przed spadkami ciśnienia tętniczego.

Sauna fińska a savoir vivre
Podobnie jak w każdym innym miejscu publicznym, również w saunie obowiązują pewne zasady grzecznościowe. Wchodząc do pomieszczenia, w którym już siedzą inni ludzie należy się przywitać. Trzeba unikać głośnych rozmów i innych zachowań, które mogą być krępujące dla innych. Na pewno nie korzystaj z sauny pod wpływem alkoholu, co może źle wpłynąć na organizm człowieka i jego zachowanie. Jeżeli wstydzisz się nagości, na sesję w saunie możesz udać się w bawełnianym ręczniku.

Co nam daje korzystanie z sauny?
Jest wiele powodów, dla których warto korzystać z sauny i czerpać korzyści z tej przyjemnej i naturalnej odnowy biologicznej. Regularne sesje (przynajmniej raz w tygodniu zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Saunowego) w saunie: pozytywnie wpływają na poprawę ogólnego samopoczucia, usprawniają procesy termoregulacyjne organizmu, powodują odblokowanie gruczołów łojowych, czyli ograniczają problem powstawania wyprysków, likwidują uczucie zmęczenia, mają dobroczynny wpływ na układ krążenia, regulują pracę serca, krążenie krwi, bo powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, łagodzą skutki i przebieg choroby tarczycy, pomagają usuwać toksyny z organizmu, uśmierzają bóle mięśni i stawów. Zalecane jest korzystanie z sauny, aby usprawnić układ oddechowy, złagodzić skutki schorzenia nerek i wzmocnić układ odpornościowy. Nie musisz mieć konkretnych wskazań do korzystania z sauny suchej. Możesz po prostu robić to dla własnej przyjemności, aby odprężyć się i zrelaksować. Zalety korzystania z sauny odkryjesz bardzo szybko!

Dla kogo jest sauna?
Przebywanie w wysokich temperaturach i gwałtowne schładzanie organizmu niekoniecznie będzie dobre dla każdego. Trzeba zatem dopasować intensywność i częstotliwość seansów do swojego stanu zdrowia. Czasem niestety należy wstrzymać się z odwiedzinami w saunie fińskiej. Do najważniejszych przeciwwskazań korzystania z sauny zalicza się: okres ciąży, reumatyzm, przeziębienie, gruźlica, wrzody i guzy, choroby psychiczne, choroby weneryczne, epilepsja, choroby oczu, choroby układu krążenia. Korzystanie z sauny nie jest rekomendowane dzieciom, osobom starszym i kobietom w czasie menstruacji. Osoby cierpiące na zawroty głowy lub inne niezdiagnozowane dolegliwości, które mogą potęgować szok termiczny lub nasilać się w trakcie seansu też powinny z rozsądkiem podejść do korzystania z sauny.